Bilgi Merkezi

Pokemon GO Nasıl İndirilir, Nasıl Oynanır?  Bu dökümanı yazdır

Pokemon GO Nasıl İndirilir, Nasıl Oynanır?

Henüz Türkiye’deki uygulama mağazalarında resmi olarak tanımlanmamış olsa da, tüm dünyayı kasıp kavurmaya başlayan Pokemon GO fırtınası ülkemize de geldi. Peki, sanal yaşamla gerçekliği birleştiren bu müthiş oyunu cihazınıza nasıl indireceksiniz ve nasıl oynayacaksınız? Pokemon GO hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazımızda.

Android ve iOS platformlarında çıkan Pokemon GO, kısa sürede mobil dünyanın yeni akımı haline geldi. İlk günlerden bu oyunla ilgili ilginç haberler ve sosyal medyada tuhaf hikayeler okumaya başladık bile. Rehberimize başlarken uyarımızı da yapalım; bu oyunu oynarken dikkati elden bırakmamaya özen gösterin. Başınıza sevimsiz bir şey gelmemesi için her an dikkatli davranmayı sürdürün. Evet, önce bu oyunu kısaca tanıyalım, ardından nasıl indireceğinizi ve son olarak da nasıl oynayacağınızı hızlıca anlatalım.

Artırılmış gerçeklik mucizesi

1990’ların ortalarında Japonya’da ortaya çıkan Pokemon akımı, aynı adlı bir animasyon filmden geliyor. Özellikle sosyal medya üzerinde insanların yoğun biçimde bu oyunla ilgili görüntüler ve farklı anılar paylaşmaya başlaması, yaygınlığını hızlandırıyor. #PokemonGo etiketi günlerdir sosyal medyada üst sıralarda. Peki Pokemon Go nasıl indirilir? Bu yazımızda anlatıyoruz.

Akıllı telefonlara kurularak oynanan gerçek zamanlı bu oyun, gerçek dünya üzerinde sanal karakterin yerleştirilmesiyle “artırılmış gerçeklik” prensibine dayanıyor. Yani yürüdüğünüz sokakta her zamanki manavın önünde sanal olarak bir karakterin belirdiğini telefonunuzda görüyorsunuz ve gidip onu yakalamanız gerekiyor. Tabi her zaman bu kadar yakın ve kolay olmayabiliyor. Amacınız size gösterilen konumlardaki Pokemon’ları yürüyerek gidip yakalamak. Bazen arka sokağınızda, bazen mahallenizin diğer ucunda olabilir. Hatta oraya gittiğinizde sizin gibi başka oyuncularla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek.

İlk olarak Avustralya’da kullanıma sunulan oyun, sonrasında ABD’de indirilebilir hale geldi. Fakat Avrupa ve Türkiye’de yüz binlerce kullanıcı gerekli ayaları yaparak oyunu indirebildi. Bu yazımızda Pokemon Go nasıl indirilir sorusuna da yanıt arayacağız.

Nasıl bir telefon gerekiyor?

Öncelikle bu oyunun sadece iOS ve Android işletim sistemi akıllı telefonlarla oynandığını söyleyelim. Yani başka işletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa oynayamazsınız. Ayrıca tabletlerde de oyun çalışmıyor. Sadece iOS ve Android’li akıllı telefonlar oynatıyor.

Android için, Android 4.4’ten Android 6.0.1’e kadar olan tüm telefonlar oyunu destekliyor. Oyun 720×1280 çözünürlükte çalışıyor. iOS için ise iPhone 5 ve üzeri bir model gerekiyor. iOS 8 ve üstü işletim sisteminde çalışan oyun için hızlı bir internet bağlantısı da şart. WiFi’la veya 3G/4.5G mobil bağlantıyla oyuna bağlanabilirsiniz. Son olarak, Intel işlemcili telefonlarda oyunun çalışmadığı bilgisini de verelim.

Pokemon GO nasıl oynanıyor?

Bu ilginç oyunla ilgili deneyimleri tam olarak anlamak için oynamanız şart. Gerçek yaşam içine bu kadar adapte olan bir artırılmış gerçeklik oyunu henüz görmedik. Peki, Pokemon GO nasıl oynanıyor? Çok basit!

Önce bir karakter oluşturuyorsunuz. Bu sizin karakteriniz oluyor. Sonrasında Pokemon avına çıkmanız gerekiyor. Oyunun en zevkli kısmı da bu zaten. Koltukta oturmak yerine sokak sokak gezerek Pokemon avlıyorsunuz. Topladığınız Pokemon’larla kendi koleksiyonunuzu oluşturacaksınız. Pokemon’larınız sayesinde diğer oyuncuların Pokemonları’yla savaş yapabilirsiniz.

Oyunda Pokemon transferi de yapılabiliyor. Bu sayede koleksiyonunuzdaki eksikleri tamamlayabilirsiniz. Pokemon GO’daki Pokemon’lar, çizgi filmden alışık olduğumuz gibi farklı güç ve karakter seviyesine sahip. Her Pokemon diğerinden farklı bir enderlikte olabiliyor ve bu sayede koleksiyonunuza renk katıyor. Koleksiyonunuzu zenginleştirmek için daha fazla yürümeniz ve uzun mesafeler kat etmeniz gerekebilir. Bu oyunun sağlığımıza olumlu etkisinin de olacağını söyleyebiliriz. Tabi yürürken dikkat etmekte ve tekinsiz sokaklara girmemekte de fayda var.

Pokemon GO Android’e nasıl indirilir?

Yukarıda söylediğimiz gibi Pokemon GO henüz ülkemizde indirilebilir durumda değil. Bu yüzden küçük teknik müdahalelerle oyunu telefonunuza indirebilirsiniz. Şayet Android bir telefonunuz varsa Pokemon GO’nun APK dosyasını bulup telefonunuza kurmanız gerekiyor. Henüz Google Play Store’da ülkemiz için aktif olmayan oyunu oynamanın tek yolu APK dosyaları. İnternet aramalarında farklı kaynaklarda bulabileceğiniz APK dosyasını telefonunuza indirdikten sonra, Ayarlar altındaki Güvenlik seçeneklerinden, Bilinmeyen Kaynaklara İzin Ver seçeneğini aktif ederek, Google Play Store dışında indirilen dosyaları telefonunuza kurmaya izin verebilirsiniz. Tabi bunu yaparken dikkatli davranmanızda fayda var. Doğru dosya için Google aramasında dosya indireceğiniz sitenin güvenilir olmasına özen gösterin.

Pokemon GO iOS’a nasıl indirilir?Şayet bir iPhone ile Pokemon GO oynamak isterseniz yamanız gereken şey tamamen ayarlarla ilgili. Ekstradan bir yazılım kurmanız gerekmiyor. Şu an için sadece Avustralya, Yeni Zelanda ve Kuzey Amerika’da çıkan oyunu kurmak için, Apple hesabınızı bu ülkelerden birinde göstermeniz gerekiyor. Mevcut hesabınızdaki ülke ayarını değiştirmek yerine, Ayarlar/iTunes ve App Store/Apple Kimliği kısmına girip buradan “Çıkış Yap” seçerek yeni bir Apple ID oluşturarak bulunduğunuz ülkeyi Yeni Zelenda veya Avustralya seçmeniz yeterli. Ardından iOS işletim sistemli cihazınızda bulunan App Store üzerinden Pokemon GO’yu indirebilirsiniz.

Pokemon Go’da virüs var mı?

Android cihazlarda oyunu indirmek için APK’lar üzerinden bu oyunu indirmek gerekiyor. Peki bu ne kadar güvenli? APK virüs bulaştırır mı? Bir güvenlik şirketinin yaptığı araştırmalarda, Pokemon Go yüklemek için kullanılan APK’ların birinde güvenlik açığına rastlandı. Telefonu dışarıdan gelen tehditlere karşı savunmasız kılan bu açık, nadir rastlanan bir durum elbette. Fakat yine de Android cihazınıza güvenli uygulaması kurmanız gerekiyor.

Pokemon GO ücretli mi?

Pokemon GO’nun fiyatı ne gibi sorular aklınıza gelebilir. Bunaları unutun. Çünkü Pokemon GO ücretsiz olarak indirilip oynanabiliyor. Fakat pek çok oyunda gördüğümüz gibi, oyun içinde satın almalarla Pokemon GO’yu zenginleştirebilirsiniz. Yakaladığınız Pokemonları saklamanız için kullanacağınız Poke Top’ları belli bir aşamadan sonra parayla satın almanız gerekebilir. Koleksiyonunuza daha fazla Pokemon katmak istiyorsanız bu Poke Top’lara ihtiyacınız olacak. Oyunda Poke Stop adında istasyonlar bulunuyor. Bu istasyonlar, yerleri belirsiz özel duraklar olarak adlandırılabilir. Poke Stop’ları bulursanız ekstradan birkaç Poke Top kazanabilirsiniz.

Batarya tasarrufu ve diğer çözümler

Pokemon GO’yu aktif internet bağlantısıyla, ekran açık biçimde sürekli kullandığınız taktirde telefonunuzun pilinin hızlıca biteceğini tahmin etmek güç değil. Peki, telefon şarjınızın daha uzun süre dayanması için neler yapabilirsiniz? Pokemon GO keyfinizin daha uzun sürmesi ve telefonunuzun sizi yolda bırakmaması için şu çözümlere dikkat edebilirisiniz.

1- Güç Tasarruf Modu’nda kullanın: Pokemon GO’daki güç tasarruf modunu kullanarak oynamak size pil süresi kazandıracaktır. Oyundaki “sürekli yenileme hızı”nı düşürmek avantaj sağlayacaktır. Güç tasarruf modundayken Pokemon GO, bildirim göndermeye ve yakınlardaki Pokemon’larla ilgili bilgi vermeye devam ediyor.

2- AR (Augmented Reality) modunu kapatın: Pokemon GO’da önemli bir yer tutan arttırılmış gerçeklik modu, yani AR’yi devre dışı bırakmak da çok önemli bir pil tasarrufu sağlıyor.

3- Ekran parlaklığını azaltın: Tüm mobil cihazlarda pil tasarrufunun en temel önlemlerinden biri elbette ekran ışığını azaltmak. Pokemon GO oynarken genellikle dışarıda olacağınız için ekranın iyi görünmesi için ışığını artırmanız gerekebilir fakat emin olun pilinizin en büyük düşmanı bu. Ekran ışığınız otomatik ayarlanıyorsa dışarıda %100 açık olacaktır. Bu yüzden ekran ışığını manuele geçirip rahat edebileceğiniz biçimde %50-%70 seviyesinde kullanabilirsiniz.

4- Taşınabilir şarj cihazı (powerbank) kullanın: Baktınız hiçbir yöntem işe yaramıyor ve uzun kullanımda telefonunuzun pili bitiyor. Neyse ki taşınabilir şarj cihazları var. GittiGidiyor’da pek çok seçeneğini bulabileceğiniz powerbank’lerden birini yanınızda taşıyarak pili bitmekte olan telefonunuzun şarj edebilirisiniz.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?